Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 1 10 100
SHAUN BAKER - Hey Hi Hello
Playlist
SHAUN BAKER
Hey Hi Hello
Právě vysílá:
Hitrádio Černá Hora
Víc muziky!

Autem do Chorvatska? Na toto si dejte pozor!

Autem do Chorvatska? Na toto si dejte pozor!

Autem do Chorvatska? Tato dovolená i letos čeká tisíce Čechů!

Připravili jsme pro vás tipy, na co si dát pozor!


Napadlo vás, že by bylo skvělé vyrazit na dovolenou k moři v pátek po práci, nebo v sobotu? Nebudete sami. Problematický bude podle ÚAMK hned první víkend od pátku 28. do neděle 30. června. Prázdniny začínají v Česku, Rakousku i v osmi německých spolkových zemích. Nejvytíženější trasa bude zahlcená i 2. a 3. srpna.

light_road_traffic_car_night_driving_1360347_pxhere_com

Je tedy dobré, si pro cestování vybrat jiné dny. Jinak si postojíte v mnohahodinových kolonách, spolu s ostatními. Kolony se budou tvořit ale i tak. Silničáři totiž chystají na léto 40 uzavírek na dálnicích.

Na dálnici D11 bude omezen provoz na prvních osmi kilometrech. Tady by práce měly skončit v červenci. Další komplikace čekejte na D1. Omezení, je hned na pěti úsecích.


Co mít v autě v případě, že se do kolony dostanete?


Trasa

Kdo se chystáte do Chorvatska přes Vídeň a Graz, raději se vyhněte Brnu. Sjeďte na Jihlavu a pokračujte dál na Znojmo. Nepostojíte v dopravní zácpě.


Pozor na pokuty!

Oproti loňsku, se pokuty v Chorvatsku zvýšily. Projetí křižovatkou na červenou vyjde až na 20 tisíc kun (72 tisíc Kč) + 6 trestných bodů a zákaz řízení až na rok. V závažných případech dokonce vězení až na 60 dní.

Za překročení rychlosti mimo obec zaplatíte až 15 tisíc kun (54 tisíc Kč).

Za bezdůvodnou jízdu v levém pruhu na dálnici 2 tisíce kun (7 200 Kč).

Telefonování za jízdy bez handsfree , až 1 500 kun (5 400 Kč)

Nezapnutý bezpečnostní pás  1 000 kun ( 3 600 Kč)column_auto_snake_park_vehicles_autos_5473


Poplatky na dálnicích

Dálniční známky, jsou potřeba v Rakousku (Desetidenní stojí 9,2 Eur = 240 Kč) a Slovinsku. Jeden průjezd od hranic se Slovinskem přes Záhřeb na Makarskou, vyjde jen na mýtném přibližně na 1 000 Kč.  Projet Slovinskem, se dá za ideální situace za  40 minut. Podařilo se tu dokončit dálnici z Mariboru až na hraniční přechod Gruškovje–Macejl. Vyplatí se tak koupit dálniční známku a neobjíždět Slovinsko na cestě do Chorvatska třeba přes Maďarsko. Zdržet se ale můžete na chorvatské hranici. (Země totiž není členem schengenského prostoru, proto tu Chorvati kontrolují doklady.) Dálniční poplatky se platí i v Chorvatsku. Při cestě z Česka na Istrii pak i za průjezd alpskými tunely.

tabulka_mytne

Zdroj: idnes.cz


Pas nebo občanku?

Na cestu do Chorvatska vám stačí občanský průkaz. Děti do 15 let musí mít cestovní doklad - pas nebo občanský průkaz.


Ceny pohonných hmot

Je lepší natankovat ještě před Chorvatskými hranicemi. Ceny benzínu a nafty  jsou totiž v Chorvatsku vyšší než v Rakousku. Litr benzínu Eurosuper 95 stojí je v průměru 10 kun ( 35 Kč) , Eurosuper 100  vyjde na 10,5 kuny( cca 37 Kč). O něco levnější je nafta Eurodizel  je pod hranicí 10 kun (méně něž 35 Kč/l ).  

Aktuální ceny benzínu můžete sledovat na http://www.cijenegoriva.info/CijeneGoriva.aspx


Co musí obsahovat povinná výbava

Ve státech Evropské unie je téměř totožná. Potřeba je autolékarnička , výstražný trojúhelník. Pokud např. při cestě do Chorvatska vezete za autem karavan, potřebujete trojúhelníky dva. Co se týče reflexních vest. Nezkazíte nic tím, když bude mít každý jednu.


Roaming

Ceny za volání a sms, jsou stejné, jaké máte v Čechách nasmlouvány ve svém tarifu. Telefon tedy v Chorvatsku  můžete používat stejně jako doma.    sea_2769249_960_720