Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
PINK - Trustfall
Playlist
PINK
Trustfall
Právě vysílá:
Hitrádio Černá Hora
Víc muziky!

Česká televize první díl komediálního seriálu o rakovině. Natáčel se v Hradci Králové

Česká televize první díl komediálního seriálu o rakovině. Natáčel se v Hradci Králové
Zdroj: Petr Roubíček
Datum: 22. 12. 2023
Autor: Petr Roubíček

České televize 7. ledna uvede první z osmi částí komediálního seriálu o rakovině s názvem Smysl pro tumor, který natočila režisérka Tereza Kopáčová. Příběh o ambiciózním studentovi medicíny, kterému nemoc zcela změní život, vznikl podle původní belgické verze Gevoel voor tumor oceněné Prix Europa pro nejlepší televizní sérii roku 2018. Autorem české adaptace je scenárista Matěj Podzimek. 


"Dialog s Leanderem byl pro mě nesmírně obohacující v mnoha rovinách. Nejvíc v tom, že on si uvědomuje, proč je tak důležité nebát se o rakovině mluvit nahlas, a ne o ní jen šeptat. Svým velmi racionálním přístupem k tomu, co všechno má za sebou, mi ukázal, že je možné být za všech okolností optimistou," uvedl scenárista Podzimek. "Vznikl tak seriál, ve kterém od slz ke smíchu není daleko," dodal.

Hlavní postavu úspěšného medika a ragbisty hraje ve Smyslu pro tumor Filip Březina. Pro roli v seriálu, jehož natáčení zabralo víc než 80 dní, obětoval nejen vlasy, ale i stálé divadelní angažmá. V dalších rolích diváci uvidí Terezu Brodskou, Jiřího Bartošku, Alžbětu Malou, Pavla Řezníčka či Natálii Řehořovou.

"Očekávám, že až se začne Smysl pro tumor vysílat, tak budu dostávat otázky, jak jsem se na roli kluka s rakovinou připravoval, kdo mi pomáhal, s kým jsem o tom z lékařského hlediska mluvil. V tomhle případě na tom ale absolutně nezáleželo. I kdybych si maximálně důkladně nastudoval chování a emoce někoho, kdo to všechno reálně prožil, tak bych si s tím nevystačil. Jenom bych kopíroval. Navíc každý v takových nečekaných situacích reaguje jinak. Musel jsem to najít v sobě. A byla to velká cesta sebepoznání," sdělil Březina.

Štáb režisérky Kopáčové měl pro natáčení k dispozici autentické prostředí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Některé scény filmaři situovali například do prostor urgentní medicíny a laboratoří, gastroenterologického oddělení či do sálů neurochirurgické, hematologické a radiologické kliniky. Každá z osmi epizod končí krátkými rozhovory s mladými lidmi, kteří absolvovali léčbu na onkologii a aktivně se zapojili do pacientského projektu Fuck Cancer.

"Náš seriál je o tom, že hluboký smysl může mít i rakovina. A pacienti, kteří si touhle nemocí prošli, to potvrzují. Nepotkala jsem nikoho, kdo by měl ve stejném věku tak srovnané životy a hodnoty jako ti, kteří si v mládí prošli těžkým bojem s touhle nemocí. Spontánně se přiznávali, že teď mají šťastnější život," dodala režisérka.

Kropáčová na televizní obrazovky vstoupila jako dokumentaristka, autorka pořadů z cyklu GEN a Cestománie. V roce 2004 měl premiéru její dokument Kristova léta, dámy. Je autorkou dokumentu Eastsidestory - Romeo & Julie 3. tisíciletí, dále se podílela na cyklu Genus, Jak se žije, režírovala pořad ČT Krásný ztráty, stala se producentkou série a režisérkou některých dílů Soukromých pastí, je autorkou projektu Nevinné lži. Příběh Tatínkova holčička z cyklu Soukromé pasti byl oceněn na Mezinárodním festivalu televizní tvorby v La Rochelle.