Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
DUA LIPA - Houdini
Playlist
DUA LIPA
Houdini
Právě vysílá:
Michal Knejp
Snídaně šampionů na Hitrádiu Černá Hora

Do Krkonoš opět vyjedou cyklobusy. Fungují už 20 let

Do Krkonoš opět vyjedou cyklobusy. Fungují už 20 let
Zdroj: https://www.krkonose.eu/
Datum: 16. 5. 2023
Autor: Petr Roubíček

V Krkonoších se v sobotu 27. května do své 20. sezony opět rozjedou speciálně upravené turistické autobusy umožňující přepravu jízdních kol. Využívají je především pěší turisté, lidí s koly ubývá, a to kvůli rozvoji elektrokol. V červnu budou spoje cyklobusů v provozu o víkendech, v červenci a srpnu denně, v září ve čtvrtek a o víkendech,

Cyklobusy každoročně přepraví přes 30 tisíc lidí a přes 2,5 tisíce kol. V Krkonoších a jeho podhůří mají cyklisté k dispozici téměř 900 kilometrů cyklotras.

Hlavní trasa vede z Harrachova na Pomezní Boudy

Síť sedmi linek propojuje nejvyšší české hory ze západu na východ a z jihu na sever. Hlavní páteřní linka z Harrachova na Pomezní Boudy měří asi 120 kilometrů. "Je to jediná existující autobusová linka, která turisty dopraví z jedné strany Krkonoš na druhou. Vede přes Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Vrchlabí, Janské Lázně, Svobodu nad Úpou a Pec pod Sněžkou. Cyklobus uveze 20 kol," uvedla Mirka Chaloupská z destinační společnosti Svazek Krkonoše.

Dalšími linkami se turisté s koly dostanou například na hřebenovou Špindlerovu boudu, na Horní Mísečky, do Pece pod Sněžkou, do Horní Malé Úpy. Mezi sedmi linkami jsou zahrnuté i dvě linky pouze pro pěší turisty. Jde o linky na Zlaté návrší z Horních Míseček a z Harrachova. Výhradně pro pěší je i jeden spoj na lince Martinice - Horní Mísečky.

Cyklobusy jsou vybaveny přívěsy pro kola, které uvezou 11 až 38 bicyklů. Zvláště při pěkném počasí mohou mít autobusy někdy zpoždění, protože při větším počtu cyklistů trvá nakládání kol déle. Elektrokola cyklobusy přepravují po odmontování baterie.

Na linkách platí ceníky pravidelné linkové dopravy jednotlivých dopravců, za jízdní kolo je příplatek. Bližší informace o cyklobusech v Krkonoších je možné najít na www.krkonose.eu.