Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
DAVID GUETTA & KID CUDI - Memories
Playlist
DAVID GUETTA & KID CUDI
Memories
Právě vysílá:
Martina Adamů
Rádio, které hraje...

Drama na hnízdě v Bohuslavicích!

Drama na hnízdě v Bohuslavicích!
Datum: 12. 5. 2021
Autor: Redakce Hitrádia

Poryv větru málem doslova vymetl Bohouška

z hnízda během zahřívání vajíček!

Ve středu po půl jedenácté večer Bohouše konečně Bohunka pustila na vajíčkové kanape a mohl nastoupit na noční směnu. Co však čert nechtěl, od hor se nad hnízdo přiblížila rozpadající se přeháňka. Spadlo z ní sice jen pár kapek deště, zato její poslední chvíle byly provázeny nárazovým větrem o rychlosti až 12 m/s. A právě ten Bohouše nemile překvapil.

Zatímco se hnízdoválel čelem k východu, nečekaný poryv od západu mu nejprve lehce načechral biskupa. Bohunka v té chvíli také ležela, ale jak pocítila první závan, rychle vstala a natočila se čelem k větru. Bohouš však zůstal ležet, díky čemuž během chvíle přišla vniveč celá jeho večerní péče o peří. Vítr se do něj zezadu opřel plnou silou a Bohouš měl najednou co dělat, aby ho z vajec nevykulil. Zezadu není čáp vůbec aerodynamický a bylo to hodně znát. Jak to jen bylo možné, Bohouš rychle vstal, otočil se o 180 stupňů a zase zalehl.

Tato událost je zároveň odpovědí na často kladenou otázku, proč čápi na hnízdě ve větru stojí a nelehnou si. Neboť ve stoje mají možnost rychle reagovat na změny směru a rychlosti větru. Čapí tělo klade už z principu vzduchu malý odpor, avšak pouze zepředu. Čápi se tak točí proti větru jako korouhvičky. Samozřejmě, že na vejcích a malých čápatech se ležet musí, ale stále platí poučka „k větru vždy zobákem“.

⇓ video z větrné noci zde na FB pana Dalibora Zvoníka 

https://www.facebook.com/100012354761351/videos/1220880488333765/


zdroj: FB Dalibor Zvoník / www.capibohuslavice.cz / www.youtube.com/c/HDinternetsro/featured


Hnízdo v Bohuslavicích ŽIVĚ