Stotisícový Hradec Králové by mohl mít po několika letech opět cyklověž pro uložení jízdních kol. Vyrůst by mohla do dvou let mezi koupalištěm Flošna a loni dokončeným fotbalovým stadionem. V Hradci Králové, který bývá označován za město cyklistů, byly v minulosti dvě cyklověže. Obě byly z různých důvodů zbourány.
"Chceme posilovat nemotorovou dopravu a co nejvíce zlepšovat infrastrukturu pro cyklisty," řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09). Vybudovat cyklověž u koupaliště a stadionu podle něj dává smysl, i když nejde o místo poblíž uzlu veřejné dopravy. Kapacita stadionu je až 9300 sedících diváků, pro koncert až 25.000 lidí. Na Flošnu se loni přišlo vykoupat přes 93.000 lidí, celoročně má v provozu wellness studio.
Město nyní za pomoci dotace 100 milionů korun od Královéhradeckého kraje chystá doplnění stadionu o prvky, které z něj učiní víceúčelovou arénu i pro konání kulturních a jiných společenských a sportovních akcí. Například jde o vybavení tribun, tělocvičen a dalšího zázemí, nasvětlení arény či pořízení obnovitelných zdrojů energie.
Do podpory od kraje spadá i postavení parkovacího domu pro kola. Podle radnice by tak pořízení cyklověže za odhadovaných 11 až 15 milionů korun měla z většiny uhradit dotace od kraje. "Budeme chtít, aby cyklověž byla energeticky soběstačnější, aby její plášť více (architektonicky) korespondoval s koupalištěm Flošna," uvedl Řádek. Provozovatelem cyklověže by měly být městské Technické služby.
Dvě cyklověže či parkoviště pro kola by měla také v budoucnu vzniknout u hradeckého hlavního železničního nádraží. Vybudovat je tam hodlá Správa železnic v rámci kompletní rekonstrukce železniční stanice, která by měla začít na konci letošního roku a trvat pět let.
Hradec Králové byl v roce 2013 prvním městem v ČR, kde parkovací věž pro kola začala fungovat. Soukromý investor ji postavil před hotelem Černigov u hlavního nádraží na pozemcích města a majitele hotelu. V roce 2019 musela kvůli plánované demolici hotelu pryč a na zachování cyklověže se radnice s majitelem věže nedohodla. Podle radnice nebylo možné pro její jiné umístění u vlakového nádraží nalézt vhodné pozemky.
Druhou věž soukromý investor vybudoval u obchodního centra Futurum. Cyklistům sloužila od roku 2015 do roku 2021. Když uplynula pětiletá ochranná lhůta vázaná na dotaci na cyklověž, nabídl investor věž městu k odkoupení. Město na nabídku nepřistoupilo a investor pak věž rozebral a odvezl.
Na východě Čech jsou cyklověže v Pardubicích, Jaroměři a v Trutnově. Za uložení kola cyklisté platí poplatek, v Trutnově a v Jaroměři to je pět korun za den, v Pardubicích deset korun.