Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
NIGHTWORK - Čekám na signál
Playlist
NIGHTWORK
Čekám na signál
Právě vysílá:
Hitrádio Černá Hora
Víc muziky!

Jak chránit zvířata před přehřátím? Stříháním srsti jim můžeme ublížit

Jak chránit zvířata před přehřátím? Stříháním srsti jim můžeme ublížit
Zdroj: Pixabay
Datum: 12. 7. 2024
Autor: Petr Roubíček

Léto může být pro domácí zvířata náročné období, zvláště pokud nejsou správně chráněna před vysokými teplotami. Ačkoli může být lákavé stříhat či holit jejich srst v domnění, že jim tím poskytneme úlevu, ve skutečnosti jim tak můžeme spíše uškodit. Srst totiž tvoří důležitou bariéru proti slunci a teplu.

„V horkých dnech pomůže spíše otření mokrým ručníkem, osprchování nebo koupel ve vodě, ale je třeba se vyvarovat rizika teplotního šoku," varuje v tiskové zprávě veterinář Leoš Železný. Namísto prudkého ochlazení studenou vodou doporučuje postupné chlazení těla zvířete.

Chladící pomůcky a dostatečný přísun vody

Pro další ochranu vašich čtyřnohých přátel před letními vedry se osvědčily smart chladící pomůcky jako jsou postroje nebo podložky s gelem, které pomáhají regulovat teplotu těla zvířete a zajišťují tak lepší komfort. Tyto produkty jsou významným pomocníkem zejména během nejteplejších dnů.

Kromě toho je zásadní zajistit, aby měla zvířata neustále k dispozici čistou a čerstvou pitnou vodu. „Zvířata by měla vypít přibližně 100 mililitrů vody na kilogram jejich tělesné hmotnosti denně, v horkých dnech je však třeba množství vody navýšit," zdůrazňuje Železný.

Péče o mazlíčky v létě v kostce:

  • Pravidelný přísun nezávadné pitné vody a její výměna – ideální přes smart fontánky.
  • Procházky brzy ráno nebo až večer.
  • Krmení v chladnější době během dne (brzy ráno, později večer).
  • Omezení aktivního pohybu během horkého dne.
  • Ochlazování pomocí smart podložek a postrojů, ne nárazově studenou vodou.

Procházky, krmení a vyhýbání se horku

Dalšími klíčovými opatřeními pro letní období jsou plánování procházek v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách, kdy je chladněji. Krmení by mělo probíhat rovněž v chladnějších částech dne. V případě, že zvíře odmítá jídlo kvůli vedru, může veterinář doporučit podávat vývar, který je lahodný a zároveň hydratuje.

Péče o zvířata v létě vyžaduje zvýšenou pozornost a přizpůsobení každodenní rutiny, aby byla zajištěna jejich pohoda i bezpečnost.