Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
DNCE - Cake By The Ocean
Playlist
DNCE
Cake By The Ocean
Právě vysílá:
Hitrádio Černá Hora
Rádio, které hraje...

Na Aviatické pouti v Pardubicích bude závodit Ferrari s letadlem

Na Aviatické pouti v Pardubicích bude závodit Ferrari s letadlem
Zdroj: Vladimír Cettl
Datum: 25. 5. 2023
Autor: Petr Roubíček

Aviatická pouť v Pardubicích v sobotu i v neděli nabídne divákům 5,5 hodiny letového programu. Uskuteční se například závod vozu Ferrari s letounem. K tomu budou k vidění pozemní ukázky letecké historické i současné techniky. Novinářům to dnes řekli zástupci organizátora. Letos pořádají 31. ročník.

"Zájem o naši akci byl tak enormní, že jsme museli škrtat, je nám líto, že se všechno nemůže vejít, letový program bude trvat 5,5 hodiny," řekl Jan Rudzinskyj z organizačního štábu.

V Pardubicích například vystoupí polský pilot Lukasz Czepiela, který s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky na dubajském mrakodrapu. Piloti budou létat na historických dvouplošnících i moderních akrobatických speciálech a nebude chybět ani akrobacie vrtulníku.

"Do tohoto bloku se nám podařilo dohodnout ukázku i s uznávaným litevským akrobatem a showpilotem Jurgisem Kairysem, jehož vystoupení doprovázené mohutnou kouřovou stopou je vždy ozdobou významných airshow. Na obloze však nebudou chybět ani taková jména jako Martin Šonka, Petr Kopfstein. Představí se i dvojice ze skupiny Flying Bulls Aerobatics Team," řekl Rudzinskyj.

Atraktivní podle pořadatelů bude závod vozu Ferrari 458 Italia, které je v závodní úpravě, hodnotu má zhruba 11 milionů korun a je velmi rychlé. Závodit s ním bude letoun Edge 540, který bude pilotovat Petr Kopstein.

"Nedají se tyto dva unikáty porovnávat v rychlosti, protože vstupní rychlost letounů je asi 380 kilometrů v hodině, což Ferrari běžně nedosahuje. Závod může proběhnout při startu, půjdou z poloviny dráhy, aby to chvíli vypadalo jako závod," řekl předseda správní rady Aviatické pouti Ladislav Minařík.

Mezi pravidelnými vystupujícími je Martin Šonka z Centra letového výcviku v Pardubicích. Středisko trénuje hlavně armádní piloty. "Budu létat ze Zlínem 142, na kterém funguji jako letecký instruktor. A pak budu létat se svým závodním speciálem, na letošek mám nové vystoupení, doufám, že se bude líbit, je postavené hlavně na freestylu," řekl Šonka.

Pozemní program ukáže historický letový briefing, jak vypadalo hlášení pro stíhače a bombardéry v minulosti. Konat se bude autogramiáda pilotů a hostů Aviatické pouti. Prohlédnout si bude možné techniku české armády, letouny, modely kokpitů, tanky, obrněné transportéry, zabezpečovací techniku. Armáda na letištní ploše vystaví letoun JAS-39 Gripen a L159 ALCA. Druhý ročník Air food festivalu připraví konzumentům jídla z celého světa, uvedla Majka Schillerová z organizačního týmu.

Aviatickou pouť za víkend navštíví kolem 25.000 lidí, musí být ale pěkné počasí, jinak návštěvnost klesá. Akce má sponzory, bez výdělků ze vstupného by se ale neobešla, dodal Minařík. "Sobota bývá návštěvnicky silnější, v neděli chodí návštěvníkům méně, bývá to volnější, nebývá problém s dopravou," řekl Minařík.