Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
DAVID GUETTA & ALPHAVILLE & AVA MAX - Forever Young
Playlist
DAVID GUETTA & ALPHAVILLE & AVA MAX
Forever Young
Právě vysílá:
Hitrádio Černá Hora
Víc muziky!

Neposkytujte údaje platebních karet. Můžete přijít o celoživotní úspory

Neposkytujte údaje platebních karet. Můžete přijít o celoživotní úspory
Zdroj: Pixabay
Datum: 24. 7. 2023
Autor: Petr Roubíček

V poslední době je on-line kriminalita na vzrůstu. Jen v Královéhradeckém kraji policie řeší i 20 podvodů týdně. Nejčastěji se jedná o falešné inzeráty, pochybné investice do kryptoměn, falešné výhry u soutěží na sociálních sítích nebo podvodné telefonáty. Obezřetnost je proto na místě. Níže si můžete přečíst o nejčastějších on-line podvodech.

Podvedení mohou přijít nejen o svá data v telefonech a počítačích, ale také o celoživotní úspory. Pokud podvodníkům sdělíte své údaje, mohou si (vašim jménem) vzít i vysoké půjčky, které budete muset splácet vy.

„Nikomu nesdělujte své osobní údaje a nezasílejte ofocené osobní doklady. Nesdělujte údaje z platební karty, kódy a nepotvrzujte platby, které realizuje někdo jiný. Buďte obezřetní a chraňte své finanční prostředky. Nedůvěřujte nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení svých peněz, “ říká mluvčí policistů Iva Kormošová.

Nejčastější podvody na internetu 

Falešná výhra na sociálních sítích  

Soutěže na sociálních sítích jsou oblíbeným cílem podvodníků. Nejčastěji se setkáváme s falešným profilem, který se (na první pohled) tváří jako profil pořadatele. Soutěžící v komentáři osloví s tím, že se stávají výhercem, ale přiloží odkaz, kde je třeba se registrovat. Součástí požadovaných údajů jsou i informace z platební karty včetně CVV/CVC kódu.

Na tento druh podvodu můžou narazit i fanoušci sociálních sítí Hitrádia Černá Hora. Upozorňujeme proto, abyste žádné takové údaje nikomu neposkytovali. V případě výhry na našem Facebooku nebo Instagramu se vám ozve náš on-line manažer a předání výhry domluví individuálně. Nikdy po vás nebude chtít informace o vaší platební kartě nebo dodatečnou registraci.

Americký voják    

Americký voják je asi nejznámějším druhem podvodu v on-line světě. Podvodníci se vydávají za příslušníky americké armády na zahraniční misi. Až měsíce si dopisují se svou obětí, ze které postupně začnou lákat peníze. Někdy kvůli poslání balíčku s osobními věcmi, jindy kvůli osobním důvodům nebo zdravotním komplikacím. Tito podvodníci nejčastěji cílí na ženy ze sociálních sítích.    

Podvodný telefonát z banky   

„Dobrý den, tady vaše banka. Někdo vám napadl účet. Abyste uchránil své peníze, je třeba je všechny vybrat, “ tvrdí podvodníci po telefonu. Na důvěryhodnosti přidává i fakt, že volaného podvodník spojuje například s policistou, který napadení účtu řeší. Cílem podvodníka je volanému namluvit, aby své peníze uložil do bezpečnostní schránky, která má údajnou smlouvu s bankou.   

Ve spolupráci s Českou spořitelnou téma falešného bankéře velice dobře zpracoval i youtuber, který má kanál s názvem „Jirka vysvětluje věci“. Upozorňuje především na to, jak důvěryhodní umí podvodníci být. Necílí totiž pouze na seniory. Jejich oběťmi jsou často i mladí lidé.   

„Ten podvodník se představí falešným jménem. Pokud si to jméno najdete, zjistíte, že v dané bance skutečně pracuje. Klíčovým navíc je, že po nás vlastně nic nechce. Tu informaci o napadení účtu a to, jak se to mohlo jenom stát, nám vlastně jenom oznamuje, “ uvádí Jiří Burýšek ve svém videu. 

Výhodné investice do kryptoměn    

Většinou se jedná o inzeráty, které slibují rychlé, bezrizikové, a hlavně výhodné výnosy. V některých případech údajný finanční poradce dokonce volá sám od sebe. Podvodníci sázejí na to, že se většina lidí v oblasti kryptoměn neumí pohybovat. Pod různými záminkami dotyčného přesvědčí, aby si naistaloval program pro vzdálenou správu nebo poskytl přístupové údaje do internetového bankovnictví.    

Podvodné inzeráty    

Podvodných inzerátů je na internetu víc než dost. Z různých důvodů kupující vyláká z prodávajícího informace z debetní nebo kreditní karty. Tito lidé tlačí, aby jim bylo zboží posláno konkrétní doručovatelskou společností. Následně pošlou odkaz, kde chtějí vyplnit údaje k přepravě. Mimo jiné i údaje z výše zmiňované karty. 

Jak se podvodníkům na internetu efektivně bránit?