Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
NICO SANTOS - Rooftop
Playlist
NICO SANTOS
Rooftop
Právě vysílá:
Martina Adamů
Rádio, které hraje...

Oprava výletní lodi Arnošt v Pardubicích začne patrně letos. Nejezdí od loňska

Oprava výletní lodi Arnošt v Pardubicích začne patrně letos. Nejezdí od loňska
Zdroj: Jaroslav Jiráň
Datum: 19. 9. 2023
Autor: Petr Roubíček

Rekonstrukce výletní lodi Arnošt v Pardubicích, která je odstavená z provozu od loňské sezony, by mohla začít letos. Plavidlo provozuje dopravní podnik, aktuálně se koná výběrové řízení na firmu, která modernizaci provede. Vybraná firma bude mít na opravu jeden rok. Je možné, že to stihne dříve. Dopravní podnik však teď s jistotou nemůže říct, kdy loď Arnošt znovu vypluje na vodu. Na Labi v Pardubicích jiná výletní loď nejezdí.

Loď Arnošt byla vyrobena v roce 2001 a potřebuje generální opravu každých deset let. Opravy měly začít už loni, ale lodní registr upozornil dopravní podnik, že od ledna 2025 musí lodě připojené na přístavní přípojce mít vlastní transformátor na palubě. "Podařilo se nám najít technické řešení na transformátor, lodní registr ho schválil. Do půlky října běží výběrové řízení. Náklady odhadujeme na 15 až 16 milionů korun," řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Vyřešit podmínku lodního registru bylo složité. Transformátor je velký a těžký, odborníci pro něj těžko hledali místo. Uspořádání lodi museli hodně přepracovat. Transformátor bude nakonec ve strojovně. "Tam byla nádrž a ta se musela přemístit pod podlahu do chodby ke schodišti. Schodiště se muselo otočit o 90 stupňů a toalety taky. Za schodištěm byla nádrž na pitnou vodu, která se musí dát pod podlahu restaurace. Hledalo se technické řešení, aby to neohrozilo stabilitu plavidla. Nakonec se musela udělat tahle škatulata," řekl Pelikán. K tomu jsou v plánu další opravy strojovny, kormidelny a vnitřního vybavení, aby cestující měli větší pohodlí.

Podnik provozuje loď Arnošt od roku 2012. Má přístaviště za stadionem a jezdí směrem na Brozany, Kunětice nebo Srnojedy. Lze jí absolvovat také čtyřhodinovou plavbu do Přelouče.