Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
TOM GRENNAN - Little Bit of Love
Playlist
TOM GRENNAN
Little Bit of Love
Právě vysílá:
Martina Adamů
Rádio, které hraje...

Proč se na Velikonoce peče velikonoční beránek?

Proč se na Velikonoce peče velikonoční beránek?
Datum: 27. 3. 2024
Autor: Petr Roubíček

Tradičním pokrmem na Velikonoce je takzvaný velikonoční beránek. V dnešní době si ho řada lidí raději kupuje, i přesto je tu několik jedinců, kteří si ho upečou sami. Víte ale, proč se beránek na Velikonoce vůbec peče peče?

V křesťanské víře je za beránka považován Ježíš Kristus, který se obětoval pro dobro lidstva. Musel tak snášet všechno utrpení a prolil svou nevinnou krev na Golgotském kříži. Jedná se o symbol nevinnosti a lidské záchrany. Sám Ježíš u poslední večeře jedl právě beránka.

Zvyk připravovat sladkého beránka právě na Velikonoce je tedy velmi jasný. Připomínáme si tím Ježíše Krista, který právě na Velikonoce zemřel a poté vstal z mrtvých. Podle biblických historiků se ve chvíli, kdy Ježíš umíral na kříži, v Jeruzalémně zabíjel velikonoční beránek. Oba tak umírali pro dobro lidstva a tím vzniklo přímé spojení s Ježíšem a beránkem.

V minulosti se beránek poléval bílou polevou či sypal cukrem. Pokládal se do ošatky s kraslicemi a přidávalo se něco zeleného ze zahrádky jako připomínka jara. Původně se do beránka zapichoval červený praporec jako odkaz na zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Ten totiž vystoupil z hrobu s červeným praporcem a křížem.