Pardubice zpřísňují podmínky fungování sdílených elektrokoloběžek. Chtějí docílit toho, aby je uživatelé neodkládali na nejrůznějších místech, některá stanoviště zaniknou. Zároveň se sníží nejvyšší povolená rychlost.
"Současný stav provozování sdílených elektrokoloběžek byl už neutěšitelný, je potřeba dát provozu a odstavování těchto zařízení určitý řád. Dohodli jsme se proto na tom, že virtuální stání, která nejsou na území označena také vizuálně, provozovatelé z aplikace odstraní, " řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).
Pravidla budou shodná pro obě společnosti Bolt a Lime, které službu nabízejí, a budou platit ve všech městských obvodech. Provozovatelé do konce léta upraví uživatelskou aplikaci. K tomu slíbili, že špatně odstavené koloběžky do dvou hodin z místa odklidí.
Palčivým problémem je podle Hrabala také rychlost, jakou lidé na elektrokoloběžkách jezdí. Sníží se proto z 25 na 20 kilometrů v hodině. "Samozřejmě vyjma třídy Míru, Karloviny, náměstí Čs. legií a dalších, kde platí snížená rychlost 15 kilometrů za hodinu. Lokality, kde se tyto koloběžky vyskytovat nesmí, tedy historické centrum a hřbitovy, zůstávají stejné," řekl Hrabal.
V případě, že strážníci narazí na špatně odloženou koloběžku, předají ji městskému obvodu. Tresty vzhledem k legislativě mohou být přísné. "Koloběžky vyskládané na neoprávněných stanovištích budou předávány ke správnímu řízení na příslušný úřad městského obvodu, který následně ve správním řízení může rozhodnout o jejím propadnutí. K danému postupu městskou policii opravňuje platná legislativa," uvedl vedoucí útvaru přímého výkonu městské policie Vladimír Erbs.