Vysílací studio: 495 500 278
Dopravní linka: 800 110 100
WHAM! - Last Christmas
Playlist
WHAM!
Last Christmas
Právě vysílá:
Tomáš Ždímal
Rádio, které hraje...

Stavební práce uzavřely most na silnici I/36 v Pardubicích

Stavební práce uzavřely most na silnici I/36 v Pardubicích
Zdroj: ŘSD
Datum: 14. 11. 2023
Autor: Petr Roubíček

Most na silnici I/36 v Pardubicích, nedaleko marketu Globus, je kvůli stavebním pracím zavřený pro osobní dopravu. Dopravní omezení potrvají do konce listopadu. Jde o poslední etapu přemostění železniční trati Pardubice-Hradec Králové. Novinářům to dnes řekli zástupci Ředitelství silnic a dálnic.

"Původní místní objekt byl v šestém klasifikačním stavu, pak už by to hrozilo havárií. Byla hodně poškozená nosná konstrukce, od 70. let se mostu nikdo moc nevěnoval, ve smyslu toho, že narůstala doprava. Je to navíc předvoj na severovýchodní obchvat, který vzniká," řekl Radek Soukup z pardubické ŘSD.

Kvůli pokládce asfaltu je zavřené také odbočení ke Globusu, které vede do centra města. Řidiči musí odbočit již v Opatovicích nad Labem, Rosicích nebo na mimoúrovňové křižovatce Palackého.

Objízdná trasa ve směru na Stéblovou vede po silnic I/37 a dále na Staré Ždánice, odtud po silnic druhé třídy do Lázní Bohdaneč a následně po silnici I/36 směr Rybitví a Semtín.

s36_doubravice_ot_mapka_mapa_objizdky

V opačném směru, pokud auta přejedou odbočení na Staré Ždánice a přijedou k zavřenému mostu, musí pokračovat na mimoúrovňovou křižovatku v Rosicích a vrátit se zpět na mimoúrovňové křížení Stéblová a dále pokračovat po objízdné trase.

Dnes na mostě hlídkovala městská policie a auta, která chtěla projet, vracela, případně pokutovala. Přes most mohou jezdit vozy městské hromadné dopravy, policie, hasiči a sanitky. Provoz na mostě je kyvadlový, řídí ho regulovčíci a mimo pracovní dobu semafory.

"Provádíme napojení vozovky na nový most, dále budeme pokračovat ve frézování. Následně budeme montovat trakční stožáry, lanové převisy. Na konci měsíce budeme montovat silniční svodidla. Celou dobu stavby jedem nonstop od pondělí do neděle. Musíme zaklepat, že počasí je velice příznivé," řekl Michael Kučera, hlavní stavbyvedoucí firmy Chládek a Tintěra.

Práce na stavbě mostu začaly přípravou loni v listopadu. Stavbaři během roku vybudovali provizorní komunikaci s přemostěním, aby tam mohla jezdit MHD ve směru od Lázní Bohdaneč. Provizorní objekt je měsíc a půl zdemolovaný.

"Zbývá dokončit silniční těleso, odvodnit most a bude se do finální trasy převěšovat trolejové vedení. Použitelnost mostu je minimálně na 50 let, u konstrukce je to na 100 let," řekl Soukup. Silnice bude mít větší kapacitu, vznikl nový pruh od Hradce Králové od centra Pardubic na Lázně Bohdaneč. Náklady jsou 107 milionů korun bez DPH, doplnil.