Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 1 10 100
RIHANNA - SOS
Playlist
RIHANNA
SOS
Právě vysílá:
Lucie Klementová
Víc muziky!

Tak už i poslední čápě opustilo hnízdo v Bohuslavicích na svůj první let v životě!

Tak už i poslední čápě opustilo hnízdo v Bohuslavicích na svůj první let v životě!

PLAVÁČKŮV PRVNÍ LET!

Při středečním poledni nastal ten toužebně očekávaný okamžik. Nejprve proběhlo těsně před polednem krmení a v 11:52 vyrazil z komína první letec. Během následujících dvou minut opustili hnízdo všichni včetně Bohouše, jen Plaváček zůstal stát osamocen. Po chvilce se na hnízdo vrátil Bivoj se Šárkou. Chvíli pobyli s Plaváčkem a zase vyrazili do vzduchu.

A pak to přišlo – Plaváček popoběhl po hnízdě, rozepjal křídla a ve 12:06:16 poprvé vzlétl. Hnízdo tak poprvé od snesení vajíček zcela osiřelo, i když zatím jen na krátkou chvíli. Všech šest čápů kroužilo okolo komína a užívalo si polední vánek pod slunečnou oblohou. Postupně se pak vraceli opět na hnízdo. Přistáli Šárka, Ctirad, Bivoj a Bohunka. Kde je ale poslední, Plaváček? No přece tady, Bohunka mu klape na pozdrav. Ve 12:19:45 dosedl jako zkušený letec zpět na rodné hnízdo (po 13 minutách a 29 sekundách letu) . Stal se tak nejvýkonnějším prvoletcem, stejně jako loni Bobeš (ten byl pryč hodinu a nejspíš rovnou přistál na zemi).

Dnešním dnem se tak začala psát poslední kapitola letošní čapí sezóny. Mladí čápi budou nyní opouštět společně hnízdo na stále delší dobu a rodiče je budou učit sběru a lovu. Musí se všichni řádně vykrmit před dalekou cestou, která je před nimi. Také musí dále trénovat své letecké schopnosti a výdrž. Až přijde den, kdy zůstane hnízdo natrvalo prázdné. Ale nebojme se, ten okamžik je vzdálen ještě nejméně 4 týdny. 

zdroj: HD internet s.r.o. a www.capibohuslavice.cz