Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
BAKERMAT - One Day (Vandaag)
Playlist
BAKERMAT
One Day (Vandaag)
Právě vysílá:
Hitrádio Černá Hora
Rádio, které hraje...

Václav Havel bude mít v Trutnově originální pietní místo

Václav Havel bude mít v Trutnově originální pietní místo
Zdroj: MU Trutnov
Datum: 15. 9. 2023
Autor: Petr Roubíček

Přesně v den, kdy by Václav Havel oslavil 87. narozeniny, uctí Trutnov jeho památku. Na fasádě budovy nově zrekonstruovaného kina Vesmír odhalí desku s plastickým reliéfem postavy českého státníka v životní velikosti.

Slavnostní odhalení se uskuteční ve čtvrtek 5. října v 17:00 před trutnovským Vesmírem, který se příhodně nachází na nábřeží Václava Havla. „Havel byl bezesporu nejvýznamnější osobností české polistopadové politiky a pro mnoho lidí je zosobněním demokratických hodnot a pozitivních změn ve společnosti. Už v antice a později v renesanci bylo obvyklé, že pozadí pro sochu tvořila významná veřejná budova. Tou je na nábřeží Václava Havla kino Vesmír, o kterém navíc víme, že ho Václav Havel v rámci Filmového festivalu mladých navštěvoval. Dílo současně vytváří pietní místo, kde je možné památku prvního českého prezidenta důstojně uctít, “ vysvětluje umístění Michal Rosa, starosta města Trutnova.

imager

Autorem uměleckého díla je akademický sochař Michal Gabriel, s jehož tvorbou se Trutnováci denně setkávají. Vedle společenského centra UFFO je instalována Smečka a Slovanské náměstí střeží socha lva. Výrobu a instalaci pamětní desky zajistí trutnovská rodinná firma Kasper KOVO,  s. r. o. Celkové náklady za pořízení jsou zhruba 3 miliony korun.

Setkání k uctění památky se zúčastní jak pozvaní hosté a přátelé z blízkého okruhu Václava Havla, tak je vítána i široká veřejnost. Po slavnostním odhalení bude v 17:45 následovat promítání snímku Občan Havel z roku 2007 v sále Modrá galaxie. Lidé si tak v tomto dokumentárním filmu mohou připomenout osobnost českého státníka, dramatika a disidenta. S ohledem na omezenou kapacitu sálu byla zvolena varianta vstupného za symbolickou částku 50 Kč. Vstupenky je možné zakoupit na místě v pokladně kina či předem na www.uffo.cz.