Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 1 10 100
JONAS BROTHERS - Only Human
Playlist
JONAS BROTHERS
Only Human
Právě vysílá:
Michal Knejp
Víc muziky!

Velký den v Bohuslavicích! Kroužkování čápat!

Velký den v Bohuslavicích! Kroužkování čápat!

Bohoušův včerejší trénink správného chování při napadení hnízda vetřelcem došel záhy praktického využití. Dnes v odpoledních hodinách se totiž ozval pan Kafka z CHKO Broumovsko. Nastal prý ten správný den a v případě dobrého počasí obdrží večer dráčata své „občanské průkazy“. Počasí bylo nakonec nádherné, nic provedení kroužkování nebránilo.

Akci se rozhodl na místě fotograficky zdokumentovat Lukáš, který zároveň pohovořil s panem Kafkou. Výstup na komín započal krátce před čtvrt na osmou. Krátce předtím došlo na hnízdě ke střídání, přiletěla Bohunka a Bohouš zmizel pryč. U přenosu se shromáždilo v jeden okamžik neuvěřitelných 905 sledujících, kteří s napětím očekávali následující dění.

Slyšeli jsme cinkání karabiny o žebřík a Bohunka viditelně zneklidněla. Hnízdo však po krátkém zaklapání opustila až v poslední chvíli v 19:15, když se pan Kafka objevil v záběru kamery. Čápata zalehla, jen Bivoj asi nedával při poslední lekci pozor a zůstal stát na okraji hnízda.

Samotné kroužkování proběhlo rychle a profesionálně, doprovázeno odborným výkladem. První dostal kroužek Ctirad (CE399), následoval nebojácný Bivoj, který si stále odmítal lehnout. Pro něj se musel pan Kafka vyhoupnout až nahoru do hnízda. Bivoj (CE398) byl odchycen, zpacifikován kusem látky a získal kroužek jako druhý v pořadí. Jako třetí následovala Šárka (CE401) a nakonec Plaváček (CE400). Čápata mají kroužek umístěný na levé noze. Dostala ho na den přesně ve stejném věku jako ta loňská.

Poté kroužkovatel hnízdo opustil a nastalo čekání na návrat Bohunky. Ta po celou dobu kroužkování létala v kruzích nad hnízdem. Po jeho uvolnění se postupně stále více přibližovala, až se v 19:32 odvážila přistát. Zůstala stát na okraji hnízda a občas varovně krátce „štěkla“. Čápata zůstávala nehybně ležet (akineze).

Jako první se zvedla na chvíli Šárka, druhý pak Ctirad. Toho však donutila potřeba se vyčápnout. Poté opět zalehl mezi ostatní. Až o 21:40 donutil nejspíš hlad vstát všechna čápata. Bohunka však opět štěkla a celá skupina zalehla. Bohouš se na hnízdo vrátil ve 21:50. Krátce se Bohunkou přivítal a o pár minut později už následovalo krmení za hlasitého kvičení hladových čápat. V tento okamžik se život na hnízdě vrátil do normálu.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu Kafkovi, patronovi našeho hnízda, za vynikající práci při kroužkování. A čápatům popřát, aby to bylo jejich poslední setkání s lidskýma rukama, ať již v dobrém či ve zlém.

zdroj: HD internet s.r.o. a www.capibohuslavice.cz a pan fotograf Lukáš

 Mrkněte zde v tomto videu: