Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
SAM FELDT & JONAS BLUE - Crying On The Dancefloor
Playlist
SAM FELDT & JONAS BLUE
Crying On The Dancefloor
Právě vysílá:
Ondra Novotný
Rádio, které hraje...

Začíná Suchej únor. Přidáš se?

Začíná Suchej únor. Přidáš se?
Zdroj: Pixabay
Datum: 1. 2. 2024
Autor: Petr Roubíček

V České republice ve čtvrtek odstartuje akce Suchej únor. Ta má pomoct s nadměrnou konzumací alkoholu. Organizátoři proto vyzývají, aby alespoň měsíc lidé vydrželi bez alkoholu. Každoročně se do akce zapojuje mezi pěti až deseti procenty dospělých.

Kampaň Suchej únor se inspirovala v zahraničí, některé země mají ale i leden. Zájemci, kteří se chtějí do akce zapojit organizovaně, se mohou zaregistrovat na webu www.suchejunor.cz. Na internetových stránkách je i test, který pomůže zjistit, jak na tom člověk s pitím je. K dispozici jsou tam také kontakty na odborníky.

Česko patří na pomyslné vrchní příčky žebříčku ve spotřebě alkoholu. Rizikově u nás pije alkohol zhruba milion Čechů. Náklady spojené s následky převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak trestné činy, dopravní nehody nebo sníženou produktivitu práce. 

Za škodlivé pití alkoholu se všeobecně považuje konzumace 40 až 60 gramů alkoholu u mužů. V přepočtu na piva to dělá dva až tři kousky denně. U žen je to o něco méně, škodlivá je spotřeba mezi 20 až 40 gramy. To je zhruba pět decilitrů vína. Doslova rizikové pití pak představuje u mužů přes 60 gramů alkoholu a u žen přes 40, tedy u mužů více než tři a u žen více než dvě sklenice. 

Průměrný Čech vypije za rok 14,5 litru čistého lihu. Víc zvládnou pouze v Litvě a Moldavsku. Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes milion lidí, to je zhruba každý 7 člověk.