Vysílací studio: 495 48 08 08
Dopravní linka: 800 110 100
ONEMANSHOW FOUNDATION - Cizí zeď
Playlist
ONEMANSHOW FOUNDATION
Cizí zeď
Právě vysílá:
Michal Knejp
Snídaně šampionů na Hitrádiu Černá Hora

POETIKA startuje novou éru, hit PŮLNOC může být překvapením roku!

Česká popová formace Poetika pluje ve vodách tuzemského hudebního rybníčku už od roku 2016. Kapela z Vysočiny má za sebou sety na největších festivalech, několik hitů, dvě úspěšná alba, ale i několik personálních změn. Ta nejzásadnější přišla letos v září, kdy se v přátelském duchu rozloučili se stěžejním členem, rapperem Edou Rovenským. Poetika nyní ve složení Ondřej Brejška, Daniel Hrdlička, Jakub Šimon a David Nevěčný otevírá úplně novou kapitolu ve své tvorbě, počínaje singlem Půlnoc.„Díky velké změně v kapele jsme se rozhodli přistupovat i jinak k tvorbě samotné. Už jen to, že budou naše písně čistě zpívané a bez rapu je samozřejmě velká změna, ale chtěli jsme zároveň nové písně odlehčit textově. I produkcí k nim přistupujeme naprosto jinak než v předešlých letech, “ přibližuje zpěvák Ondřej Brejška. 
 
Tak jako většinu písní Poetiky, i nejnovější singl Půlnoc produkoval klávesista Daniel Hrdlička a za textem stojí zpěvák Ondřej Brejška. Nově ale kapela spolupracuje i s textařem Honzou Vávrou, nebo producentem Filipem Vlčkem. „Honza mě textově mentoruje a Filip veškerou novou tvorbu míchá. Oběma jsme dali naprosto volnou ruku a bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsme mohli udělat, “ říká Brejška.  
Sám zpěvák si spolupráci s oběma pochvaluje.„Občas se s ním cítíte jako pokusný králík, protože přijde s nějakým inovativním nápadem, jak budeme skládat daný den písně a všichni se tomu smějí. Ale na konci dne, když máme na kontě několik skvělých písniček, už se nesměje nikdo. Maximálně radostí, “říká na adresu Vávry, díky kterému prý vznikl základ celé skladby za pouhých pět minut. „S Filipem Vlčkem jsme už v minulosti pracovali na našem songu Elegie, takže jsem věděl, že je to člověk, se kterým budu pracovat vždycky rád. Je to ten typ producenta, který si místo bicích nahraje mikrofonem klepání do stolu nebo padající záchodové prkénko. Z Filipa totiž mimo jeho talentu čiší i láska k hudbě, “dodává Ondřej.  
 
 
Videoklip z prostředí snobské párty, ve kterém se objeví v zajímavé roli třeba zpěvák Sebastian Navrátil nebo bubeník Dominik Smutný, se natáčel na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Režie se ujal opět Ondřej Kudyn, se kterým Brejška spolupracuje i mimo Poetiku. „Jelikož s Ondrou pracujeme už prakticky nonstop řadu let i na klipech pro jiné interprety, tak si umělecky rozumíme, nepřekážíme a důvěřujeme, což nám potom umožňuje se na klipech pro naši kapelu vyblbnout, “ prozradil s úsměvem Ondřej Brejška. Kapelu tak ve snímku můžeme sledovat, jak se lehce násilně zhostí role vystupujících umělců a velice si užívá pozornosti přítomných dam. „Místy jsem si říkal, jestli to není už moc drzé nebo vulgární, ale takové otázky si asi můžu pokládat, až na to budu mít věk, “ říká Ondřej a přidává poděkování personálu zámku: „Jsme moc vděční za ochotu a přátelský přístup“. 
 
O změně v kapele spojené s odchodem Edy Rovenského se rozpovídal frontman Poetiky Ondřej Brejška.  „Naše cesty se rozešly hlavně kvůli tomu, že chtěl zbytek kapely dělat hudbu jinak. Kompromisy nejde v hudbě dělat moc často a moc dlouho, protože potom to může dopadat tak, že se snažíte brát ohled na všechny, a nakonec není spokojený nikdo. Nebylo to však něco, co bychom si rozmýšleli přes jeden večer, ale ta diskuze o tom, že to takhle dál nepůjde, začala někdy před rokem. Jsem rád, že jsme se rozešli v přátelském duchu a popřáli jsme si každý jen vše dobré, “ uzavírá Brejška a vzkazuje fanouškům, že se můžou těšit na spoustu nové hudby od Poetiky v novém kabátě.