MENU

Safari Park Dvůr Králové vypustil do venkovní expozice stádo pěti hrochů

Safari Park Dvůr Králové vypustil do venkovní expozice stádo pěti hrochů

Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku dnes přestěhoval ze zázemí do venkovní expozice stádo pěti hrochů. V přírodním areálu nazvaném Jezero hrochů budou do konce letní sezony. Expozice patří v zoo mezi nejvíce vyhledávané. 

V jezeře či na přilehlé pastvině návštěvníci letos uvidí téměř čtyřicetiletého chovného samce, dvě chovné samice ve věku 12 a 13 let a dvě loni narozená mláďata. Jde o samičku narozenou loni v lednu a v srpnu narozeného samce.

Do venkovního výběhu zoo letos nepřevezla dvě samice ve věku tři a čtyři roky. Na základě doporučení koordinátora chovu hrochů v Evropě je v dohledné době čeká převoz do zoo ve Velké Británii. Obě dospívající samice, které příšly na svět ve Dvoře Králové, tak zatím zůstávají v zázemí zoo, uvedl Šťastný.

V hroší expozici, kterou zoo po přestavbě otevřela v roce 2021, se lidé k tlustokožcům mohou přiblížit skoro na dosah ruky. Úroveň cesty, z níž lidé mohou pozorovat hrochy, je téměř na úrovni hladiny jezera. Jezero a pastvinu mohou lidé sledovat i z vyvýšené pozorovatelny. Pozorování hrochů je podle chovatelů nejlepší pozdě odpoledne, kdy zvířata opouštějí pohodlí a bezpečí vody a vydávají se na pastvu.

V jezeře hroši žijí v letní sezoně, která obvykle trvá od začátku května do konce září. S příchodem chladnějšího počasí pracovníci zoo hrochy přestěhují zpět do pavilonu v zázemí safari parku, který není veřejnosti přístupný. I na dnešní přestěhování do venkovní expozice chovatelé čekali na teplejší počasí. Ke stěhování používají traktor s podvalníkem, přepravní kontejner a jeřáb.

Zoo chov hrochů obojživelných, kteří jsou třetími největšími suchozemskými zvířaty na světě, obnovila po čtrnáctileté přestávce v roce 2016 příchodem samic Huly z Belgie a Mony z Dánska. V roce 2017 do Dvora Králové přišel ze Zoo Stuttgart chovný samec Mike. První mládě po obnově chovu se narodilo v roce 2018, předtím byl poslední přírůstek z roku 1989. Celkem se v zoo od obnovy chovu zatím narodilo osm mláďat. Z nich dvě se nezdařilo odchovat, uhynula krátce po porodu.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, nosorožců, zeber, hyen či hrochů. Zoo patří kraji a je nejvyhledávanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni ji navštívilo rekordních 730.000 lidí.

Internetová Hitrádia

LIVE
Osmdesátka
Talk Talk
Talk Talk
Talk Talk - Talk Talk
LIVE
Devadesátka
Living On My Own
FREDDIE MERCURY
Living On My Own - FREDDIE MERCURY
LIVE
Milénium
Breaking The Habit
LINKIN PARK
Breaking The Habit - LINKIN PARK
LIVE
Desítka
Same Love
MACKLEMORE & RYAN LEWIS & MARY LAMBERT
Same Love - MACKLEMORE & RYAN LEWIS & MARY LAMBERT
LIVE
Zóna lásky
I Don't Want To Miss A Thing
AEROSMITH
I Don't Want To Miss A Thing - AEROSMITH
LIVE
PopRock
Free Fallin`
TOM PETTY
Free Fallin` - TOM PETTY
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.