Příběh Filipa Kaliny v posledním měsíci a půl prožívala celá Česká republika. Česká televize odvysílala poslední díl komediální minisérie Smysl pro tumor, která vznikala v Hradci Králové. Příběh o mladém a nadějném lékaři každý týden k obrazovkám přitáhl přes milion diváků.
Příběh vypráví o pětadvacetiletém studentovi posledního ročníku medicíny. Těsně před získáním stáže u jednoho z předních neurochirurgů Fakultní nemocnice Hradec Králové mu diagnostikují rakovinu. Místo boje v malém týmu nejlepších studentů začíná bojovat o život. Seriál, ve kterém se spojuje vážné téma rakoviny a mixu humoru, režírovala Tereza Kopáčová.
Vedle hlavního představitele a herce Filipa Březiny hraje hlavní roli v seriálu i samotný Hradec Králové. Natáčelo se především v historickém centru, místních barech a také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Před kamerou se dokonce objevil skutečný personál. Například přednosta neurologické kliniky Tomáš Česák a 17 tamních zdravotních sester.
Ačkoliv ze začátku panovala obava, zda diváci komediální seriál o rakovině přijmou, nakonec se tomu tak stalo. Česká televize odvysílala celkem osm dílů a každý z nich přitáhl k obrazovkám přes milion diváků. Na ČSFD je seriál hodnocen 80 procenty, což z něj dělá jeden z nejlepších českých seriálů.
Pro lidi žijící v Hradci Králové nebo diváky, kteří krajskou metropoli znají, je sledování seriálu jakousi hrou. Na sociálních sítích už se objevují poznatky z natáčení, kterých si všimne jen místní. „Všimli jste si, že když Filip sledoval tu svoji holku, tak ta cesta na benzinku na okraji Hradce Králové nedávala smysl, “ směje se na sociálních sítích divák Lukáš Bauer.
Podobného poznatku si diváci mohou všimnout i ve chvíli, kdy je Filip Kalina ve svém nemocničním pokoji na chemoterapii. Ačkoliv interiér vypadá jako ten z Fakultní nemocnice Hradec Králové, výhled z okna neodpovídá. Jde o výhled z Univerzitní knihovny.
Diváci si mohou v seriálu všimnout i několika dalších míst. Natáčelo se například na náplavce, Velkém náměstí, na čerpací stanici u okružní křižovatky ČKD. Filmaři dokonce několikrát navštívili bar Náplavka nebo místní taneční klub LaFabrique.
Každá z epizod celého seriálu se v závěrečných dvou minutách věnuje výpovědi lidí, kteří zažili boj s rakovinou na vlastní kůži. Defacto potvrzují, že děj seriálu se do jisté míry dá považovat za realistický pohled na nemoc.
Tyto pasáže vznikly přímo u režisérky Terezy Kopáčové doma. „Byla u toho kamera, ale to jsme moc nevnímali. Neměli problém mluvit otevřeně, naopak, byli schopni zajít až do intimních detailů, i když je téma pro ně velmi emotivní, “ řekla pro Českou televizi Kopáčová.
Do hlavní role režisérka nakonec obsadila herce Filipa Březinu, kterého původně vůbec nechtěla. Na první casting přišel s knírem a byl úplným opakem toho, než koho si do role Filipa Kaliny představovala. Nakonec sama uznala, že se do role hodí. „Až druhý natáčecí den jsem pochopila, jaké při mně stálo štěstí, že jsem si vybrala právě jeho. Jak je to mimořádně talentovaný a zároveň pokorný, disciplinovaný a úžasně vnímavý herec, “ říká Kopáčová.
On i jeho herecký kolega Jiří Bartoška si během natáčení museli skutečně oholit hlavu. „Dodnes na hlavě nic nenosím, takže jsem při natáčení Smyslu pro tumor i dost mrznul s tou oholenou hlavou. Obětí bych to ale nenazval, to je součást profese. Když má herec pocit, že ten biják bude dobrej, tak pro roli zkrátka udělá cokoliv, “ smál se v rozhovoru pro Českou televizi herec Jiří Bartoška.